Czego nie dostarczy firma przewozowa? Wykaz przedmiotów zakazanych

Data wpisu: 08.11.2018
Zdjęcie główne #1558 - Czego nie dostarczy firma przewozowa? Wykaz przedmiotów zakazanych

Z usług firm przewozowych i kurierskich najczęściej korzysta się w dwóch przypadkach: gdy samodzielne dostarczenie paczki generowałoby zbyt wysokie koszty lub byłoby niemożliwe z uwagi na odległość i gabaryty przedmiotu. Nie jest jednak tak, że dostawca przyjmie zlecenie przewozu dowolnej rzeczy. W każdej firmie kurierskiej obowiązuje regulamin, w którym znajduje się wykaz zakazanych przedmiotów. Aby uniknąć ewentualnych nieporozumień, warto wiedzieć, czego na pewno nie dostarczy firma przewozowa.

Przedmioty niebezpieczne

Żaden rozsądny kurier nie podejmie się przewozu materiałów wybuchowych, broni, amunicji czy chemikaliów, nawet jeśli nadawca zaklina się na wszystkie świętości, że nie ma z ich strony najmniejszego zagrożenia. Chodzi tutaj nie tylko o bezpieczeństwo samego kuriera, ale także ewentualne konsekwencje prawne, jakie spadłyby na przewoźnika w momencie stwierdzenia obecności takich przedmiotów w przedziale bagażowym samochodu (np. podczas rutynowej kontroli drogowej).

Przewoźnik może również odmówić przyjęcia paczki, która zawiera przedmiot w jakikolwiek sposób zagrażający pozostałym towarom. Mamy tutaj na myśli chociażby rzeczy o bardzo ostrych krawędziach.

Przedmioty uznane za nielegalne

Oczywiście kwestia legalności danego przedmiotu może być różnie interpretowana w poszczególnych krajach. Jednak przewoźnik ma prawo odmówić przyjęcia rzeczy, która rodzi jakiekolwiek ryzyko nałożenia na niego odpowiedzialności karnej. Chodzi tutaj przede wszystkim o:

  • Narkotyki lub inne substancje o działaniu psychoaktywnym
  • Nasiona, susze roślinne
  • Alkohol i papierosy bez znaków akcyzowych
  • Nośniki zawierające treści o charakterze pornograficznym

Co ciekawe, przewoźnik może zażądać od nadawcy okazania dowodu pochodzenia przedmiotów, co do których legalności istnieją uzasadnione obawy. Przykładem są chociażby dzieła sztuki, antyki czy kosztowności – nadawca powinien posiadać jakiś dokument potwierdzający ich legalne nabycie lub akt własności.

Pieniądze oraz inne środki płatnicze

Takie przesyłki nie są odrzucane „z automatu”, jednak aby mieć pewność, że przewoźnik nie widzi problemu w dostarczeniu paczki wypełnionej np. plikami banknotów, lepiej go o tym wcześniej poinformować. Zatajenie tego wiąże się z konkretnym ryzykiem dla nadawcy.

Gdyby przesyłka zaginęła lub została skradziona, dochodzenie reklamacji będzie albo bardzo trudne, albo wręcz niemożliwe, jeśli przewoźnik w swoim regulaminie wyraźnie informował o wykluczeniu dostaw pieniędzy i innych środków płatniczych (np. kart bankomatowych).

Żywność

Przewóz niektórych rodzajów żywności wiąże się z koniecznością spełnienia określonych przepisów międzynarodowych, w tym posiadania specjalnego samochodu typu chłodnia. Z tego powodu większość przewoźników odmawia przyjmowania paczek z np. pętami kiełbasy czy popularnymi wekami.

Żywe zwierzęta

Transport zwierząt na trasach międzynarodowych jest oczywiście możliwy, ale powinien się odbywać za pośrednictwem wyspecjalizowanej firmy. Niedopuszczalne jest np. zapakowanie klatki z chomikiem i zlecenie jej przewozu kurierowi – to przykład skrajnej nieodpowiedzialności i barbarzyństwa w stosunku do zwierząt.

Szczątki

Mamy tutaj na myśli zarówno szczątki ludzkie, jak i zwierzęce. Firma przewozowa może odmówić przyjęcia paczki, w której znajduje się np. urna z prochami. Wykluczone jest też transportowanie zwierzęcych trucheł. Tutaj w grę wchodzą bowiem bardzo restrykcyjne przepisy fitosanitarne.

Jeśli masz wątpliwości, czy Twój przedmiot nadaje się do przewozu, zwłaszcza na trasie międzynarodowej, najlepiej po prostu skontaktuj się z nami. Nie ma sensu ryzykować, że paczka zostanie odrzucona na etapie przyjmowania jej przez kuriera. 

Autor wpisu: Soluma Couriers, Mariusz Nowak

Wszystkie działy