Jak sprawnie przeprowadzić się z Irlandii do Polski? Kilka praktycznych rad

Data wpisu: 08.11.2018
Zdjęcie główne #1559 - Jak sprawnie przeprowadzić się z Irlandii do Polski? Kilka praktycznych rad

Przeprowadzka zawsze oznacza spore zamieszanie i mnóstwo nerwów. Co mają jednak powiedzieć osoby, które przenoszą się nie z jednej dzielnicy do drugiej, ale między odległymi krajami? Brzmi strasznie, ale w praktyce można tutaj uniknąć poważniejszych problemów. W naszym poradniku podpowiadamy, jak przeprowadzić się z Irlandii do Polski, by cały proces przebiegł sprawnie i bez ryzyka uszkodzenia dobytku.

Pierwsze pytanie: co zabieramy?

Od tego warto zacząć. Planowanie przeprowadzki, zwłaszcza między dwoma krajami, to w pewnym sensie sztuka kompromisu. Należy się poważnie zastanowić, czy wszystkie przedmioty, jakie do tej pory zostały zgromadzone, muszą koniecznie znaleźć się w nowym mieszkaniu czy domu. Wbrew pozorom to nie jest takie oczywiste.

Meble zamawianie na wymiar, różne sprzęty, z których rodzina i tak nie była zadowolona, za małe lub za duże ubrania – to tylko przykłady rzeczy, których nie ma sensu ze sobą zabierać. Lepiej będzie zorganizować wyprzedaż garażową czy wystawić przedmioty w Internecie. Na pewno znajdą się na nie chętni, a zarobione pieniądze pozwolą częściowo sfinansować przeprowadzkę.

Wypowiedzenie umów w Irlandii

Już na kilka tygodni przed planowaną przeprowadzką do Polski, należy dokładnie przejrzeć wszystkie umowy zawarte z irlandzkimi dostawcami mediów. Najważniejsze jest sprawdzenie okresu wypowiedzenia wynajmu mieszkania lub domu i ustalenie wszystkich szczegółów z właścicielem (chociażby formy i terminu zwrotu kaucji za lokum).

Kontaktujemy się także z dostawcami energii, gazu, telefonu oraz bankiem, w którym jest prowadzone konto. Wszystkie te sprawy lepiej jest zamknąć jeszcze będąc w Irlandii, by uniknąć uciążliwych wysyłek dokumentów z Polski, a w skrajnym przypadku nawet konieczności ponownego przylotu na Zieloną Wyspę.

Zabezpieczenie przedmiotów

To najważniejszy etap. Po wyselekcjonowaniu przedmiotów, które mają zostać przetransportowane do Polski, należy bardzo dokładnie zabezpieczyć je na czas przewozu. Szczególną uwagę zwracamy na kosztowne meble oraz sprzęt elektroniczny, a także na rodzinne pamiątki. Przydadzą się tutaj kartony (można o nie poprosić w okolicznych sklepach spożywczych), kilka rolek mocnej taśmy oraz folia bąbelkowa.

Rada!

Narożniki mebli warto dodatkowo zabezpieczyć kartonowymi nakładkami.

Wszystkie drobne przedmioty muszą trafić do oznakowanych kartonów – to znacznie ułatwi i przyspieszy rozpakowywanie w Polsce.

Znalezienie firmy przewozowej

Samodzielne organizowanie przeprowadzki z Irlandii do Polski to bardzo zły pomysł. Trudno sobie przecież wyobrazić, aby ktokolwiek miał ochotę kilkakrotnie kursować na trasie między oboma krajami, przewożąc dobytek samochodem osobowym. Nie ma to żadnego uzasadnienia, zwłaszcza ekonomicznego.

Przewóz przedmiotów z Irlandii do Polski należy zlecić wyspecjalizowanej firmie transportowej. Takiej, która gwarantuje nie tylko krótki czas realizacji usługi, ale także – a może przede wszystkim – bezpieczeństwo dobytku. Musi dysponować samochodem przystosowanym do przewozu dużych i delikatnych przedmiotów. Pracownicy takiej firmy mogą również pomóc w załadunku i zabezpieczeniu rzeczy na czas transportu.

Ostatnim etapem jest zabukowanie biletów na lot do Polski i powrót do ojczyzny z przyjemną świadomością, że cenny dobytek znajduje się w dobrych rękach.

Autor wpisu: Soluma Couriers, Mariusz Nowak

Wszystkie działy