Jak zlecić przewóz paczki? Poradnik krok po kroku

Data wpisu: 08.11.2018
Zdjęcie główne #1560 - Jak zlecić przewóz paczki? Poradnik krok po kroku

Przewóz paczek na trasach międzynarodowych to coraz popularniejsza usługa, z której chętnie korzystają m.in. emigranci zarobkowi czy firmy mające kontrahentów za granicą. Jeśli chcesz zlecić transport jakiegoś pakunku np. z Irlandii do rodziny w Polsce, a nigdy wcześniej tego nie robiłeś, ten poradnik rozwieje Twoje wątpliwości. Podpowiadamy w nim, jak przebiega cała procedura z perspektywy zlecającego.

Znalezienie firmy przewozowej

Nie powinno być z tym większego problemu, ponieważ na rynku działa wiele firm oferujących międzynarodowy przewóz paczek. Pamiętaj jednak, aby zwrócić uwagę na kilka szczegółów, zanim zdecydujesz się powierzyć swoją przesyłkę kurierowi.

Upewnij się, że firma jest wpisana do rejestru przedsiębiorców. Zajrzyj na stronę internetową i sprawdź cennik usług. Podczas pierwszego kontaktu dopytaj, czy firma dysponuje odpowiednim samochodem do przewozu Twojej paczki (jest to ważne w sytuacji, gdy zamierzasz wysłać coś nietypowego, np. motocykl). Przeczytaj też regulamin usługi, by nie dać się zaskoczyć jakimiś niekorzystnymi dla Ciebie zapisami.

Zlecenie przewozu paczki

Po wybraniu firmy przewozowej musisz wypisać zlecenie, które następnie przyklejasz na paczkę. Pamiętaj, aby podać jak najwięcej szczegółów identyfikujących zarówno Ciebie, jak i odbiorcę przesyłki. Na zleceniu powinien się znaleźć Twój numer telefonu (jeśli mieszkasz w Irlandii, musi to być numer lokalny) oraz numer adresata. Jeśli przesyłka ma dotrzeć do trudno dostępnego miejsca (np. adres nie figuruje w żadnym systemie nawigacji), pomocne będzie nakreślenie przewoźnikowi trasy dojazdu.

Bardzo ważne jest też to, aby możliwie precyzyjnie określić wielkość i wagę paczki. Nie ma sensu naginać faktów w celu np. obniżenia ceny usługi, ponieważ i tak zostanie to sprawdzone. Po co więc robić sobie nieprzyjemności? Ponadto przewoźnik zawsze dobiera samochód pod kątem zlecenia – lepiej zatem uniknąć sytuacji, w której paczka nie zmieści się do luku bagażowego, co znacznie opóźni wysyłkę.

Zabezpieczenie paczki

Jeszcze przed zleceniem przesyłki sprawdź, czy wybrana firma przewozowa nie ma jakichś szczególnych wymagań odnośnie rodzaju przekazanego przedmiotu. Zdarza się, że przewoźnicy odmawiają transportowania elementów ze szkła lub też nie biorą za nie pełnej odpowiedzialności. Jeśli więc zlecisz przewóz np. komody ze szklanymi drzwiczkami, a po drodze szyba pęknie, mogą być problemy z uznaniem reklamacji. Zwróć na to baczną uwagę, a wszelkie wątpliwości omów z przewoźnikiem jeszcze przed podpisaniem zlecenia.

Przedmioty dopuszczone do przewozu oczywiście muszą być odpowiednio zabezpieczone. Karton i folia bąbelkowa to podstawa. Jeśli jednak dany przedmiot jest szczególnie cenny, zapytaj przewoźnika o rady dotyczące jeszcze skuteczniejszego zabezpieczenia paczki. Niedbałość z Twojej strony zawsze jest podstawą do odrzucenia roszczenia z tytułu reklamacji.

Bądź w stałym kontakcie z przewoźnikiem

Dzięki temu będziesz zawsze wiedzieć, gdzie przesyłka aktualnie się znajduje. Kurier może też do Ciebie zadzwonić i poprosić o pomoc, gdyby miał trudności ze znalezieniem wpisanego adresu dostawy. Pamiętaj również, aby poinformować adresata o planowanym terminie doręczenia paczki – jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy dostawa odbywa się w systemie door-2-door.

Autor wpisu: Soluma Couriers, Mariusz Nowak

Wszystkie działy